Psikoterapi & Danışmanlık

Yüzyüze

Aydın’da oturuyorsanız psikoterapi çalışmalarımdan yüzyüze yararlanabilirsiniz. 

Online

Aydın dışındaysanız Dünyanın her yerinden online terapi ve danışmanlık alabilirsiniz. 

Hizmetlerim

Bireysel Terapi

Psikolojik bozukluklardan bozukluk düzeyinde olmayan sıkıntılara kadar geniş bir yelpazede uygulanabilir. Bireysel terapi çalışmalarımda çözüm odaklı terapi ve bilişsel davranışçı terapi ana yaklaşımlarımı oluşturuyor. Ayrıca EMDR, farkındalık yaklaşımları ve hümanist, varoluşçu yaklaşımlardan da beslenmekteyim. 

Çift Terapisi

İki kişi arasında oluşan ilişkisel sorunların çözümü için yapılan ve her iki kişinin de katılmasını gerektiren bir terapi yaklaşımıdır. Çalışmalarımda çözüm odaklı çift terapisini kullanıyorum. Ayrıca farkındalık gibi yöntemlerden de yararlanmaktayım.

Grup Çalışmaları

Grup çalışmaları, belirli psikolojik bozuklara müdahale amacı ile yapılacak grup terapilerini içerebildiği gibi kişisel gelişim ve büyüme amaçlı yapılacak atölye çalışmalarını da içerir. Farkındalık atölyeleri, duygularla çalışma ve sınav kaygısı grupları gibi çalışmalar bu kategoride değerlendirilebilir.

Başlıca Çalışma Konularım

Kaygı Sorunları

Kaygı yaşadığımız pek çok psikolojik sorunun kaynağı kaygıdır. Panik atak gibi sorunların altında da kaygı yatar. Kaygı vücudumuzun sürekli tetikte olmasına yol açar. Bu durum bizim yaptığımız hiçbirşeye kendini verememize ve aklımızın sürekli meşgul olmasına neden olur. Kaygı sorunlarında etkili olarak kullanılan pek çok terapi yaklaşımı vardır. Bu bağlamda kaygıyı kontrol altına almanıza yardımcı olabilirim.

Duygudurum ve Depresif Sorunlar

Depresyon ve diğer duygudurum bozuklukları en sık görülen ruhsal sorunla arasındadır. Halk arasında sıklıkla eş anlamlı gibi kullanılsa da depresyon ünlük yaşamda karşılaştığımız bunalım veya sıkıntılardan oldukça farklıdır. Bunalımlı duygulara öz güven ve öz saygının düşmesi ve hiçbirşeyden keyif alamama eşilik eder. Depresyon psikoterapi müdahalelerine genellikle olumlu cevap veren bir sorundur. Psikoterapi sizin hayattan tekrar keyif almanıza ve doyumlu bir yaşam inşa etmenize yardımcı olabilir.

İlişki Sorunları

Bazen aksini düşünsek de özünde tamamen başka hayatlarda yetişmiş iki kişinin uzun ve doyurucu bir romantik ilişki içinde olması aslında çok kolay değildir. Dolayısıyla her ilişkide bazı sorunlar olacaktır. İlişki sorunları elbette sadece romantik ilişkilerde olmaz. Psikoterapi ilişkilere yaklaşım biçiminizi anlamınıza yardımcı olabilir. Romantik ilişki özelinde ise çift terapisi her iki partnerin de katılımı ile ilişkinin yeniden doyumlu ve karşılıklı bir hale gelmesine yardımcı olabilir.

Travma Sonrası Sorunlar

Travmatik olaylar normal yaşam döngümüzün dışında ve adeta repertuarımızda olmayan ani ve beklenmedik gerçekleşen bedensel ve ruhsal bütünlüğümüzü tehdit eden olaylardır. Bu tarz olayları anlamdırmakta güçlük çektiğimiz için beynimiz de sürekli bununla uğraşır. Hem kaygı hem de depresif duygular travma sonrasında tetiklenebilir. Travmatik olay ve anılarının yol açtığı duygular oldukça yoğundur ve başaçıkması zordur. Pek çok psikoterapi yaklaşımı travma sonrası sorunlara başarı ile müdahale edebilmektedir. Travmatik olayın yoğunluğu size şu an hiç azalmayacakmış gibi gelse de bu olayın da üstesinden gelmenin yolları olduğunu unutmayın.

Kayıp ve Yas

Sevdiğimiz, hayatımızda önemli birinin kaybı ciddi bir stres ve sıkıntı kaynağı olabilir. Bazen, özellikle de bazı gelişim dönemlerinde, ayrılıklar da önemli kayıplar olarak algılanabilir. Kayıplarda aslında temel prensip sağlıklı yas tutabilmektir. Ancak bazen yaşadığımız duyguların ağırlığı ile başa çıkmak çok zor olduğunda o duygulardan kaçmak adına hemen herseye denediğimiz olur. Bu da bir yandan yası yaşamayı engellerken diğer yandan denediklerimiz ruhsal olarak daha büyük sıkıntılar doğurabilirler. Psikoterapi sağlıklı bir yas süreci geçirmeniz için size destek olabilir.

Sık Sorulanlar

Psikoterapi seans veya görüşme olarak uygulanır. Görüşmeler belirlenmiş sıklıklarla yapılır ve görüşme günü ve saati önceden belirlenir.  
İlk görüşmede amaç danışanın neden geldiğini netleştirmektir. Terapist eğer yardımcı olabileceğini düşünüyorsa nasıl bir yol izlenebileceği hakkında bilgilendirme yapar ve iki tarafında kabulu ile süreç başlar. Süreç boyunca terapisitin olduğu kadar danışanında sorumlulukları olacaktır. Terapi sürecinin başlaması terapist ve danışanın bu konuda bir anlaşmaya vardıkları anlamına da gelir. 

Bireysel seanslar standart olarak 45-60 dk arası sürmektedir. Çift seansları ise 1,5 saat olarak düzenlenir. Ayrıca, çok sık olmasa da, bazı özel uygulamalarda da seans süresi değişebilir. 

Genellikle haftada bir kere seans yapılması uygun olmaktadır. Ancak bazı durumlarda 2 haftadır de yapılabilir. 

Süreçte ilerledikçe, genellikle seans sıklığı kademeli olarak düşürülerek sonlandırmaya doğru hazırlık yapılır. Örneğin hafta bir başlayan sıklık bir süre sonra 2 haftadır olarak düzenlenebilir ve elbette gerekirse yine sıklık arttıralibilinir. Tüm bu düzenlemeler danışanın durumuna özel olarak terapist ve danışanın ortak kararı ile yapılır. 

Seanslar süresince konuşulanlar gizlidir ve danışanın bilgi ve talebi olmadan başka kişilerle paylaşılmaz. Danışan talep ederse diğer sağlık profesyonellerine (psikiyatrist gibi) bilgilendirme paylaşımları yapılabilir. Bu tarz durumlarda da ne konuşulacağı, hangi bilgilerin verileceği önceden danışan ile görüşülür.

Bazı durumlarda, danışanın bilgisi ve onayı olur ise, yapılan çalışmalar, danışanın kimlik bilgileri gizlenerek eğitim ve mesleki gelişim amacı ile diğer meslektaşlar ile paylaşılabilir.

Gizlilik ilkesinin bazı istisnaları vardır. Terapist danışanın kendisine veya bir başkasına zarar vereceğini düşünürse veya bir başasının böyle bir eylem içinde olduğu bilgisini edinirse bu durumları engellemek adına bilgi paylaşımında bulunabilir. Diğer taraftan mahkeme tarafından talep edilmesi durumunda da yine bilgi vermek durumundadır. 

Terapi sürecinin kaç seans süreceği kişiye, soruna ve uygulanan tekniklere göre farklılık gösterir. Bu nedenle aşağıda yazdığım bilgiler bir garanti olarak kabul edilmemelidir, sizin özel durumunuz çok farklı olabilir ve daha uzun veya kısa bir süreç gerektirebilir. 

Kısa süreli yaklaşımları tercih ettiğimden genel olarak seans sayılarım 4 ile 10 arasındadır. Diğer taraftan bazı sorunlar 40 seans kadar da çalışma gerektirebilir. 

Kullanılan teknikler ve yaklaşım açısından online ve yüzyüze terapi arasında fark yoktur. Ancak bu iki biçim birbirinden farklı olduğundan bazı tekniklerin uygulanma biçimi farklılık gösterebilir. 

Her iki yaklaşımın da kendine has avantaj ve dezavantajları vardır. Online terapiye ulaşım daha kolaydır, örneğin küçük bir şehirde yaşaıyor olsanız ve terapi hizmetlerine erişiminiz kısıtlı olsa bile online terapi ile Türkiye’nin her yerinden hizmet alabilirsiniz.  Bazı sorun alanlarında yüzyüze çalışmak daha uygun olabilir ancak böyle bir imkanın olmadığı durumlarda hiç yardım alamamaktansa online terapi elbette daha iyi olacaktır. 

Seans ücreti olarak online ve yüzyüze terapi arasında farklı ücret uygulaması yapmıyorum. Diğer taraftan online terapiyi evinizden ayrılmadan yaptığınız için zaman ve yol ücreti gibi maliyet avantajları olacaktır. 

Terapi için ücretlendirme seans başı olarak düzenlenir. Seans başına belirli standart bir ücret vardır. Bu ücret çift görüşmeleri için farklıdır. Ayrıca, nadiren de olsa, özel bazı uygulamaları için de ücretler farklılık gösterebilir. 

Güncel ücretleri 544 468 00 23 numaralı telefondan öğrenebilirsiniz.