İyi Uykular: Güzel bir Uyku Çekmek ve Zinde Uyanmak İçin 5 İpucu.

Güne zinde başlamak ve zinde devam etmek istiyorsanız. Zamanınızı iyi kullanmak ve verimli bir gün geçirmek niyetindeyseniz, öncelikle iyi uyumalısınız. Nereden mi biliyorum? Bir süredir iyi uyuyamıyordum da oradan biliyorum.

Daha iyi nasıl uyurum sorusu beni araştırmaya ve denemeler yapmaya itti. Kısa zamanda uykumu iyileştirebilecek bazı ipuçları olduğunu öğrendim, bazılarını da ben keşfettim. Tüm bunları kendime saklamak olmazdı. İşte size uygulaması kolay ve uyku kalitenizi ciddi derecede arttırma potansiyeli olan 5 ipucu.

 1. Elektronik cihazlara ve TV ye en az yarım saat öncesinden veda edin.

  İtiraf edeceğim. Bu benim her zaman uygulayabildiğim bir kural değil. Ancak uygulayabildiğimde ise gerçekten yararını görüyorum.
  Elektronik aletler özellikle de tabletler ve TV beynimizi parlak renkler, sesler ve hareketler ile uyardığından beyni gereğinden fazla uyanık tutuyorlar ve beynimizin uyku moduna geçmesini engelliyorlar.
 2. En az 1-1,5 saat öncesinden yemek yemeyi bırakın.

  Çok dolu miğde uyumayı zorlaştırır. Ayrıca çok açsanız da uyumak zordur. Ortasını bulmak için yemeyi 1,5 saat öncesinden bırakmayı deneyin.
 3. Yatağa girmeden önce fazla su içmeyin.

  Hem karnınızın şişmesine yol açacaktır hem de geceleyin tuvalete kalkmak için uykunuzun bölünmesine.
 4. Ilık duş en büyük dostunuz olabilir.

  Uyku öncesi ılık duş almak uykuya dalmanızı oldukça kolaylaştırabilir.
 5. Müzik ile yatmayı deneyin

  Müzik dinlemek uykuya dalmayı kolaylaştırabilir. Sözsüz müzikleri tercih edin. Sözlü müzikler hafızanızda çağrışımlar yolu ile istemediğiniz düşüncelere kapılmanıza yol açabilir. Klasik müzik veya gevşeme müzikleri iyi seçimlerdir.